Nowy rok zawsze inspiruje restauratorów do podążania za nowymi trendami. Jak wiemy nie tylko w kuchni, ale i w innych dziedzinach naszego życia, moda jest rzeczą zmienną. To co finalnie sprzedaje się w restauracjach, barach i klubach nocnych jest odzwierciedleniem naszego społeczeństwa, któremu warto się uważnie przyglądać. Raz moda trwa krótko, innym razem jest długofalowa. Inwestycja w nowe pomysły jest ważna, ale w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się bliżej tym sprawdzonym. Niejednokrotnie mamy do czynienia z rozwojem istniejącego już trendu i jedynie przeniesieniem go na inną płaszczyznę. Co w takim razie przyniesie rok 2018?

Fancy Fast Food

Fancy Fast Food też nie jest zupełnie nowym kierunkiem w gastronomi, ponieważ już na początku roku 2017 mogliśmy na przykładzie bardzo popularnych burgerów, obserwować dominacje tego trendu.

Zacznijmy jednak od zdefiniowania samego pojęcia Fancy Fast Food. Jedzenie na szybko, jak frytki, hot-dogi, czy wspomniane już wcześniej burgery, wszystkim nam kojarzą się z potrawami, które przyrządzane są ze słabej jakości produktów i w większości przypadków z tych „niezdrowych” składników. Samo pojęcie Fast Food w świadomości naszych gości utożsamiane jest z tanimi potrawami na wynos. Warto jednak wykorzystać popularność tych potraw i zmienić ich oblicze wykorzystując wyszukane produkty wysokiej jakości. Wtedy okazuje się, że burger przyrządzony z argentyńskiej wołowiny, ciemnej bułki z dodatkiem sezamu i zamiast zwykłego goudy wykończony wykwintnym francuskim serem, staje się pozycją numer jeden w naszej restauracji.

Oczywiście trend Fancy Fast Food możemy wykorzystać również w innych przypadkach np. hot-dogów. Świetnym przykładem zastosowania tej strategii może być wymiana niezdrowych parówek na produkty od regionalnych masarni, które przyrządzone są z wysokiej jakości mięsa i nie zawierają sztucznych składników. Świadomość klientów o zdrowej żywności rośnie z roku na rok. Warto zwrócić na to uwagę przy tworzeniu kolejnej karty menu.

Wszystko, co kojarzyło nam się do tej pory z tanimi przekąskami, możemy wykorzystać, jako inspiracje do stworzenia czegoś nowego. Klienci doceniają podążanie za nowymi trendami. Dodatkowo każdy z nas lubi zjeść szybko, dobrze i w ciekawej, odmiennej formie.

Zdrowe Hipster-Food

Nie jest to również całkiem nowy trend, ale rozwijający się w bardzo szybkim tempie. Dzisiaj większość żyje na pełnych obrotach i chce osiągnąć jak najwięcej. Panuje swoista moda na sukces, a co za tym idzie, poczucie i świadomość dobrego odżywiania. Młodzi ludzie nie tylko dużo pracują, ale również intensywnie uprawiają sport, żeby pozostać w jak najlepszej formie.

Pełnowartościowe i zdrowe potrawy są coraz częściej wybierane przez osoby odwiedzjące restauracje. Niska cena, wegetariański, wegański, pozbawione glutenu – właśnie takie pozycje będą sprzedawać się najlepiej w 2018. Porównując food cost dwóch burgerów, jednego z soczewicy, a drugiego z wołowiny dojedziemy do oczywistych wniosków, że największym kosztem jest wołowina, a różnica między kosztem kilograma tych dwóch głównych składników jest ogromna. Zdrowe Hipster-Food jest zatem nie tylko popularnym trendem, ale również bardzo opłacalnym. Może dlatego Warszawa znajduje się w czołówce miast na świecie, zaraz za Nowym Jorkiem i Berlinem, pod względem ilości wegetariańskich i wegańskich restauracji.

Grupa klientów w wieku 25-45 konsumuje najwięcej, a to właśnie oni pracują i ćwiczą najciężej. Większość z nich uważa, że wołowinę powinno się spożywać nie częściej jak raz w tygodniu. Chętniej będą wybierać zatem coś z buraka lub soczewicy, koniecznie z dodatkiem awokado.

Atrakcyjny pracodawca

Jednym z aspektów, dobrej restauracji, baru, czy klubu muzycznego jest zdecydowanie obsługa. Musisz pamiętać o tym, że wymagania wobec pracodawcy się zmieniają i to dobry pracownik jest dzisiaj w lepszej pozycji, niż osoba, która go zatrudnia. W niektórych większych miastach, takich, jak Wrocław, czy Poznań, bezrobocie praktycznie nie istnieje. Zatrudnienie dobrej obsługi na kuchni, czy wykfalifikowanego zespołu barmanów jest nie lada wyzwaniem. Ważną częścią życia zawodowego Twoich pracowników jest otoczenie. Czy czują się przeciążeni obowiązkami, czy pensje, które otrzymują są adekwatne do ich obowiązków i poświęconego czasu? Chyba w żadnym środowisku, tak jak gastronomi, wiadomości nie roznoszą się tak szybko. Jeżeli Twoi pracownicy będą niezadowoleni z ogólnych warunków współpracy opuszczą Cię tak szybko, jak szybko się u Ciebie zatrudnili, a dodatkowo niekorzystna opinia o Tobie, jako pracodawcy zniechęci innych do umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

Zapewnij odpowiednią ilość przerw, daj swoim pracownikom poczucia wykonywania obowiązków, którym przyświecają wyższe cele, godnie ich opłacaj, a zobaczysz, że zostaną z Toba na długo, dając Twoim klientom możliwość delektowania się Twoimi potrawami, czy drinkami na wysokim poziomie.