Zaspałeś po noworocznych porządkach? Rozpoczął się luty miesiąc zakochanych, a do Walentynek pozostało kilka dni. To ostatni dzwonek, żeby mądrze zaplanować ten wyjątkowy dzień i wygenerować jak największy przychód. Oklejenie lokalu w serduszka i romantyczna muzyka w tle może już nie wystarczyć, aby przyciągnąć do siebie tłumy klientów, a to przecież jeden z takich dni, kiedy restauratorzy mają możliwość konkretnego zarobku. Dla tych wszystkich managerów, którzy gdzieś w ferworze podsumowań roku 2017 zapomnieli o przygotowaniu planu działania, zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów, jak wyróżnić się na tle konkurencji.

Zanim zaczniemy podawać Wam konkretne rozwiązania zobaczmy, o co walczymy i przyjrzyjmy się bliżej statystykom. W ciągu ostatnich trzech lat łączna kwota wydatków z okazji Walentynek wzrosła o 49 proc. – wykazał wskaźnik Mastercard Love Index, który jest obliczany co roku na podstawie transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych na całym świecie. Jeżeli chodzi o restauracje i wieczorne wyjścia w ten wyjątkowy dzień jest to wzrost aż o 104 proc. w stosunku do roku 2014. Wartow więc wykorzystać święto zakochanych w pełni.

Tydzień zakochanych

Dobrym zabiegiem z praktycznego punktu widzenia jest rozłożenia świętowania Walentynek na cały tydzień, szczególnie w tym roku, kiedy Walentynki wypadają w środę. Jaki jest sens takiego zabiegu? Oczywiście zwiększony utarg. Zaproponuj swoim klientom przez cały tydzień specjalne promocje, a zwiększysz przychód nie tylko w ten jeden dzień. Nagłaśnianie całego tygodnia dla zakochanych odbije się większym echem niż promowanie jedynie pojedynczego terminu. Zadbaj o możliwość wcześniejszego zarezerwowania stolika, a także jego przedpłaty. Nie ma nic gorszego niż czekanie na gości, którzy nie mają wobec Ciebie żadnych zobowiązań i jednoczesne odmawianie tym, którzy odwiedzili Cię spontanicznie. Postaraj się wstępnie ustalić z każdym z gości menu. Nie chcesz chyba, żeby ktoś z Twoich klientów rozstał się w Walentynki z powodu braku ulubionego deseru w Twojej restauracji.

Darmowe testowanie wina w Twoim lokalu

Połączenie uczucia zakochanych gości i smaku dobrego wina to najlepszy sposób na zachęcenie do odwiedzenia właśnie Twojej restauracji. Nie ma lepszego sposób na świętowanie tego dnia, jak przy butelce odpowiednio dopasowanego wina. Nie jest żadną nowością, że wino zbliża do siebie zakochanych i potęguje ich uczucia. Warto to wykorzystać. Zorganizowanie krótkiej prezentacji dostępnych win, utworzenie wydarzenia na Facebooku nie zajmie Ci wiele czasu, a będzie to fajna atrakcja do Twoich klientów. Nie mówimy tutaj o darmowym rozlewaniu wina wszystkim, którzy wpadną z ulicy do Twojej restauracji, a jedynie tym którzy np. złożą rezerwacje lub zamówią menu degustacyjne na miejscu. Kilka butelek wina na darmową degustację spowoduje również, że klienci zasmakują w oferowanych przez Was trunkach i uniesieni romantyczną atmosferą kupią kolejne.

Nie zapomnij o studentach   

Jeżeli Twój lokal znajduje się w większym mieście, gdzie nie brakuje studentów, nie możesz o nich zapomnieć. Ich budżet na ten dzień jest trochę bardziej ograniczony niż ludzi, którzy mają już stałe zatrudnienie, ale ich skala robi wynik. Zaproponuj jakąś studencką promocję w ten dzień lub przez cały tydzień która obowiązuje do konkretnej godziny np. 17:00. W ten sposób zapełnisz restauracje przez cały dzień, a nie tylko wieczorem.

Anty-Walentynki

Istnieje oczywiście jeszcze spora grupa ludzi, która nie przepada za Walentynkami lub zwyczajnie są singlami. Można wykorzystać ten target odbiorców i skupić się właśnie na nich. Na swoim Facebooku możesz zorganizować np. konkurs pod postem na najlepszą historię zerwania z chłopakiem/dziewczyną albo pomyśleć nad inny formą rywalizacji z nagrodami dla osób, które nie są w związku. Dobrym pomysłem dla klubów muzycznych jest zorganizowanie typowej Ladies Night, na której zaoferujecie zniżki na drinki i darmowe wejście dla Pań. Samotni faceci tego wieczoru nie będą się zastanawiać, gdzie mają największe szanse na podryw. Any-Walentynkowa celebracja w Twoim lokalu musi mieć tez odpowiednią otoczkę. Na telebimach puść filmy, które uwielbiają oglądać single, a z głośników niech lecą tylko takie utwory jak „Jason Derulo – Ridin’ Solo”, „Beyonce – Single Ladies”, czy „The Pussycat Dolls – I Don’t Need A Man”.

Obojętnie, jak będą wyglądać w tym roku Wasze Walentynki mamy nadzieję, że spędzicie je na swój ulubiony sposób, a Wasze lokale będą wypełnione gośćmi po same brzegi, czego serdecznie Wam życzymy.

Zespół EMENAGO.com